Dřevěná pracovní deska v kuchyni

Dřevěné pracovní desky

K téměř každému kuchyňskému stylu se výborně hodí dřevěné pracovní desky. Rustikální kuchyně si bez nich takřka ani nelze představit.

Dřevěné pracovní desky jsou oblíbené

zejménu proto, že v kuchyni dokáží vykouzlit pocit útulna, tepla a domácí pohody. Kresba dřeva navíc působí velmi originálně a luxusně. Pro své vlastnosti mají dřevěné pracovní desky v kuchyni své věrné zastánce, ale také zapřísáhlé odpůrce. Ti často argumentují obtížnou údržbou, která je paradoxně relativně jednoduchá, nesmí se však zanedbávat.

Dřevěné pracovní desky z masivu

Na výrobu pracovních desek se nejčastěji používá tzv. spárovka, tedy slepené hranoly masivního dřeva. Proč tak složitě? Protože dřevo je živý materiál a s časem a měnící se vlhkostí pracuje. Ve spárovce jsou tedy léta jednotlivých hranolů pootočena tak, aby deska pracovala co nejméně a nekroutila se. Dřevěné pracovní desky jsou díky tomu velmi stále a i po letech drží stejný tvar.

Není dřevo jako dřevo

Na výrobu dřevěných pracovních desek do kuchyně se nejlépe hodí tvrdé druhy dřeva. Mezi nejoblíbenější proto patří dub a buk. Dubové i bukové desky mají navíc hezkou kresbu, která se při vhodné povrchové úpravě může ještě zvýraznit. Neméně zajímavý je pro výrobu dřevěné pracovní desky také exotický teak. Kromě bohatého dekoru má totiž velkou výhodu v tom, že je nenasákavý. Dubové desky (ani ty bukové) takové štěstí nemají, a proto se musí opatřit ochrannou vrstvou. Ta může mít podobu laku, vosku, či oleje. Ať již je povrchová úprava jakákoliv, nátěr je třeba pravidelně opakovat. Není to nijak obtížné a údržba se vám vrátí v podobě dlouhé životnosti desky.

Kuchyňskou desku chraňte

Dřevo jako materiál není ze své podstaty zrovna přeborníkem co se týká odolnosti vůči poškození. Rozhodně je třeba se vyvarovat kontaktu s ostrými předměty. Dřevo není kámen a tak při krájení vždy používejte krájecí desku. Dřevěné pracovní desky mohou rovněž přijímat barvy z ovocných šťáv či jiných kuchyňských chemikálií, proto je třeba při potřísnění vše hned očistit. Obdobně je to i s odkládáním hrnce z plotny. Rozpálené dno může dřevenou pracovní desku nenávratně poškodit.

Oprava dřevěné pracovní desky

Nepovedlo se vám uchránit desku před poškozením? Nezoufejte! Renovace kuchyňské dřevěné desky je možná. Můžete ji jednoduše zbrousit, povrchově ošetřit a bude zase jako nová. Tímto způsobem se můžete zbavit i typické patiny, kterou dříve nebo později

dřevěná pracovní deska získá

. Někteří znalci však právě patinu na kuchyni milují a za nic na světě by ji neodstranili. Zejména v rustikální kuchyni má totiž své nezaměnitelné kouzlo.

Dřevěná pracovní deska - cena

Cena pracovní desky ze dřeva se může výrazně lišit v závislosti na několika parametrech. Rozhodující je kvalita a druh dřeva, povrchová úprava, tloušťka desky, příprava pro osazení dřezu atd. Výsledná cena za běžný metr se tak může pohybovat mezi 1500 - 5000 Kč. Levnější alternativou jsou kvalitní pracovní desky z laminátu, u kterých si můžete vybrat z široké palety dřevěných dekorů. Jak široké? Posuďte sami v našem vzorníku lamino desek.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz