Mramorová deskaJedním z nejpoužívanějších materiálů na výrobu kuchyňských desek je krystalický vápenec, neboli všem dobře známý mramor. Svoji oblibu si získal zejména nezaměnitelnou texturou a přírodní ušlechtilostí. Kromě toho se dobře opracovává (má stupeň tvrdosti 3) a po jemně matném přebroušení působí až neuvěřitelně živě. Těchto vlastností si všimli již staří Řekové a mramor byl tak hojně využíván ve stavitelství a zejména také v sochařství. Ostatně i slavný Michelangelo vytesal sochu Davida právě z ušlechtilého mramoru.

Mramorová deska do kuchyně

Přírodní kámen má mezi jinými materiály používanými v kuchyňských linkách výsadní postavení. A s mramorem to není jinak. Působí totiž velmi luxusně, je odolný a žáruvzdorný. Nepřemýšlejte kolik stupňů má rozpálený pekáč z trouby, mramorová deska to naprosto bezpečně zvládne.

Odolnost mramorové desky

Zejména leštěný mramor je velmi odolný. Ovšem pokud bychom srovnávali například se žulou, pak mramorová deska v některých ohledech zaostává. Žula je totiž o několik tříd tvrdší (stupeň tvrdosti 7) a mramorová deska je také více porézní a tedy i nasákavá. Co to v praxi znamená? Nic méně než sníženou odolnost vůči chemikáliím v kuchyni, a to zejména těm s kyselým základem.

Citrónová šťáva, červené víno, borůvkový kompot atd., to vše může mramorové desce nevratně naleptat leštěný povrch. Následná oprava je samozřejmě možná, ovšem relativně nákladná a hlavně zbytečná. Všemu se dá totiž jednoduše předejít ochrannou impregnací. Díky tomuto jednoduchému ošetření si zajistíte nejen dokonalou ochranu před agresivními chemikáliemi, ale také i zvýšenou odolnost vůči otěru. Impregnaci je třeba většinou provádět pravidelně, ideálně jednou za půl roku, záleží na doporučení dodavatele. Mramorová deska pak bude po dlouhá léta stále jako nová.

Mramorová deska - cena

Za luxusní přírodní materiál jakým je mramor je třeba sáhnout hlouběji do peněženky. Základní cena za kámen se pohybuje cca kolem 5 000 vč. DPH za běžný metr, ovšem dle výrobce a druhu mramoru se může výrazně lišit. Běžný metr přitom obsahuje kuchyňskou desku standardní tloušťky 3-4 cm, s hloubku 60cm. Dále však do ceny vstupují úpravy, kterými vaše nová mramorová deska bude muset nezbytně projít. Jsou jimi vyříznutí otvoru pro dřez, úpravy pohledových hran (rovné či zaoblené, půlkulaté apod.), případně leštění spodních přesahů, zapuštění varné desky atd.

Za tyto doplňkové úpravy můžete odhadem utratit i 2/3 ceny samotného materiálu. Mramorová deska pro vaši kuchyňskou linku vás tak může ve finále vyjít na desetitisíce korun. Buďte si však jisti, že za tuto cenu budete mít doma originální kus ušlechtilého přírodního kamene, který dodá vaší kuchyni osobitý styl.